От няколко години твои приятели ти предлагат да ходите на палатки лятото, но ти всеки път им отказваш. Това лято обаче си решил/а да опиташ и да видиш дали е толкова невероятно изживяване, колкото твърдят всички. За да си прекараш максимално добре обаче, трябва да бъдеш подготвен, затова виж нашите съвети:
Когато пристигнеш на мястото, където ще нощувате, огледай хубаво местността и си избери най-подходящото според теб място за опъване на палатката. Хубаво е да намериш най-равното и сухо място, както и да се огледаш за дупки, хралупи и бърлоги на животни, които е добре да избягваш. Разчисти всички камъни, за да не стане така, че да не можеш да заспиш през нощта, защото все нещо те убива. След това отидете и съберете дърва за огън.
Ако досега никога не си разпъвал палатката, в която ще спите, задължително го направи, преди да отидеш на планина/море. Все пак не искаш това да ти отнеме часове наред и да ти скапе настроението, нали?
Препоръчително е палатката да се намира близо до водоизточник, особено ако имате планове да седите няколко дни. Така ще имате винаги под ръка вода да пиене и за готвене.
Не забравяй, че разположението на палатката трябва да е в посока, при която главите се намират по-високо от останалата част на тялото.
Ако ще нощуваш високо в планината, имай предвид, че не добра идея палатката да се опъва на голи била и хребети, особено зимно време, защото оттам минават лавините. Добре е да умееш да преценяваш условията на различните места – в равнините – наводненията, на морето – вятъра, в планините – лавините.
След като разпънеш палатката си, задължително ѝ дръпни ципа. В противен случай рискуваш в нея да се настанят най-различни буболечки, които няма да можеш да изгониш и ще те лазят цяла нощ. А може и някоя змия да потърси подслон в палатката ти.
Целият багаж трябва да се държи в палатката, защото след залез слънце земята става влажна.
Храната е добре да бъде извън палатката на високо място, където да е максимално защитена от дивите животни.
При лошо време като силен вятър и дъжд, трябва да се направи окопаване и допълнително укрепване на палатката с колчета.
Палатката трябва да се проветрява няколко пъти дневно заради влагата, която се образува вътре, въпреки че седи затворена нощно време.
Преди да прибереш палатката, задължително я остави за известно време на слънце, за да успее да изсъхне. След това извади всички предмети от нея, закопчай циповете и я сгъни бавно и внимателно, за да може въздухът да излезе от нея.
Когато решите да палите огън, трябва да изберете място, което е достатъчно обезопасено. Обградете огъня хубаво с камъни.
Също така е добре да прецените посоката на вятъра, за да не стане така, че димът да отива към палатките. Задължително използвайте сухи дърва за разпалване, а не боклуци, защото те са опасни за здравето.
Ако сте решили да не гасите огъня през нощта, задължително трябва да си направите график за неговото поддържане. Сменяйте се през няколко часа.
Автор: Ралица Солакова